Sıvı Altın - Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı 5 Litre
Sıvı Altın - Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı 5 Litre

Sıvı Altın - Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı 5 Litre

Fiyat : ₺3.800,00(KDV Dahil)

 

 

Akhisar Bölgesi’ne has iklim koşullarında yetişen coğrafi işaretli Uslu ve Domat zeytinlerimizi, benzersiz ve saf zeytinyağımızı üretmek için erken hasat ediyoruz.

Akhisar Bölgesi’ne has iklim koşullarında yetişen coğrafi işaretli Uslu ve Domat zeytinlerimizi, benzersiz ve saf zeytinyağımızı üretmek için erken hasat ediyoruz.

Peki Erken Hasat Ne Anlama Geliyor?

Zeytinin tam olgunlaşmadan hasat edilmesi sonucunda elde edilen yağa erken hasat adını vermekteyiz. Erken olarak hasat edilen zeytinler henüz yeşil, asit ve oksidasyon oranı düşükken tam olarak yağlanmadan ve toprağa değmeden elle toplanır. Topladığımız zeytinlerimizi, hiç vakit kaybetmeden, hasattan sonra birkaç saat içerisinde, hızla soğuk sıkım yöntemiyle sıkarak yağını çıkarıyoruz. Tam bu aşamada asit değeri ölçülüyor.  0.8 asit değeri altındakileri Extra Virgin (Naturel Sızma) olarak ayırıyoruz. Asit oranı düştükçe yağın değeri artıyor diyebiliriz.

Genellikle erken hasat zeytinyağlarımızın asit oranı sıkım sonrası yaptığımız testlerde ortalama 0.3 asit olarak çıkıyor. 

Bu oran nadir bulunan bir yağ anlamına geliyor. Bunu sağlamak için zeytinin cinsi, coğrafyası, toplarken yere değmemesi, hasattan hemen sonra çok kısa sürede soğuk sıkım ile sıkılması gibi birçok faktör sayabiliriz.

Erken hasat zeytinyağlarımızın değerini tarif etmek için sıvı altın diyoruz, ancak bize göre altından bile değerli. Bu güzel zeytinyağını tadı yoğun, hafif boğazı yakan diye tarif edebiliriz.

Soğuk Sıkım Ne Anlama Geliyor?

Soğuk sıkım yönteminde zeytinler temizlenir, yıkanır ve el değmeden sıcaklığı 27derece altında sıkılarak yağı çıkarılır. Böylece kendine has tadını, aromasını, besin değerlerini korurken zeytinyağı için önemli olan polifenol değerinden de bir şey kaybetmez. Ayrıca asit değerinin düşük olması da polifenol değerini de bir o kadar arttıran unsurlardandır.

Polifenol nedir?

Polifenol; bitkilerin içinde olan doğal bileşenlere verilen isimdir. Zeytinyağı, polifenol içeren tek bitkisel yağdır. Son zamanlarda, dünya çapında polifenolun faydalarıyla ilgili bilimsel araştırmalar devam etmektedir. Bağımısız kaynaklardan bu çalışma sonuçlarınına ulaşabilirsiniz. 

Asit oranı nedir?

100 gr zeytinyağında bulunan "oleik asit" miktarının yüzde olarak belirlenmesidir.
Asit oranı %0,8 e kadar olan zeytinyağları "sızma" (extra virgin) olarak adlandırılır. Asit oranı %2 den az olan zeytinyağları "natürel birinci " (virgin) olarak adlandırılır.

10-12 kg zeytinden 1 kilo erken hasat zeytinyağı üretebiliyoruz.

Zeytinyağına merakı olanlar için şunu gönül rahatıyla söyleyebiliriz ki; Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağımızda makbul olan, aromasının çok yoğun olmasıdır. Asit değeri düşük olduğu için, bir kaşık içtiğinizde, boğazınızdan geçerken hafif acılık hissi vermesi, genzi hoş bir şekilde yakmasıdır. Bu zeytinyağını sıvı altına benzetmemizin sebebi sadece renginden, görüntüsünden ötürü değil. Bu kadar kıymetli ve değerli bir yağı ancak 10-12 kg zeytini sıkınca elde edebiliyoruz.
Zeytinyağı gurmeleri, çok iyi bilirler ki; şişeyi açar açmaz kendilerini çimen, erik gibi meyvemsi, taze kokular karşılar. Doğal, erken hasat zeytinyağımızın şişesini açıp kokladığınız her seferde burnunuzda farklı koku notalarını hissedeceksiniz.

Kendi bahçelerimizde yetiştiriyor, her aşamasını kontrol ediyoruz.

Biz en genci 25-30 yıllık, yaşlısı 500-600 yıllık zeytin ağaçlarımızda, kendi bahçemizde topladığımız zeytinleri hasat ediyoruz. Tüm koşulları kontrol ediyor, yetiştirirken de, toplarken de, sıkarken de, başında duruyor ve Sabriden’in söz verdiği nadir zeytinyağını bu standartları sağlayarak üretebiliyoruz.

Her iklimin, her bölgenin farklı zeytin cinslerinden, farklı üretim koşullarından elde edilen zeytinyağının sonucu ve tadı farklıdır. Eğer zeytinyağının doğalını, iyisini arıyorsanız bu en iyisini arama yolculuğunuzda erken hasat zeytinyağımızı da mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Belki de aradığınız, damak tadınıza en yakın, mükemmel lezzet Akhisar’daki asırlık ağaçlarımızdan birinin dallarında gizlidir.

Zeytinyağlarımıza öyle çok güveniyoruz ki beğenmezseniz ödediğiniz ücreti, koşulsuz iade etmek istiyoruz.

Evinizden, sofranızdan şifa, sağlık, keyif eksik olmasın istiyoruz. Ruhunuza, kalbinize ve damağınıza iyi gelen lezzetlerin bir parçası olmak için Akhisar’da ürettiğimiz saf ve doğal Sabriden Erken Hasat Soğuk Sıkım zeytinyağımızı denemenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR