Zeytinyağı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular :

1.       Zeytinyağının faydaları nelerdir ?

Zeytinyağı, zeytin meyvesinin sıkılmasıyla elde edilir. İçinde vücudumuz için çok önemli vitamin ve bileşikleri bulunduran meyve suyudur. Vücut hücrelerimizin yıpranmasını önleyen polifenol isimli antioksidan özelliğe sahip bileşikler bulunur. Zeytinyağını diğer bitkisel yağlardan ayıran özellik budur. Sabriden.com olarak zeytinyağının tüm bu besleyiciliğini en yüksek seviyede sofranıza getirmek öncelikli hedefimizdir.

2.       Erken Hasat Zeytinyağı Ne Demektir ?

Zeytinler olgunlaşmaya başlamadan hemen önce, en yüksek kalitede zeytinyağı elde etmek için yerle temas etmeden toplanıp sıkılmasıyla üretilen zeytinyağıdır.Başka hiçbir işleme tabi olmadan, en doğal haliyle şişelenir. Erken Hasat Zeytinyağından zeytinyağı elde etmek için normalinden çok daha fazla miktarda zeytin sıkılması gerekir. “Sabriden.com” olarak ürettiğimiz Erken Hasat Soğuk Sıkım butik zeytinyağları gerek besleyiciliği gerekse aromasıyla tüm bu gereksinimleri tam olarak karşılamaktadır.

 3.       Filtresiz Zeytinyağı Ne Demektir ?

Olgunlaşmaya başlar başlamaz toplanan zeytinler, sıkıldıktan sonra kağıt ya da pamuk filtreden geçirilmeden, yani süzülmeden, mükemmel ve en doğal lezzet için zeytin tortularıyla beraber şişelenir. Sabriden Filtresiz Soğuk Sıkım Zeytinyağının aroması ve besleyiciliği çok yüksektir.

4.       Filtreli Zeytinyağı Ne Demektir ?

Olgunlaşmaya başlar başlamaz toplanan zeytinler, sıkıldıktan sonra kağıt ya da pamuk filtreden geçirilerek, yani süzülerek, şişelenir. Sabriden Filtreli Soğuk Sıkım Zeytinyağı; çok güçlü aroma tercih etmeyenler için idealdir ve besin değerleri çok yüksektir.

5.       Kaliteli Zeytinyağı Elde Etmek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir ?

İyi bir zeytinyağı elde etmek için ;

  • ·         Zeytin toplanırken toprakla temas etmemelidir

·         Toplandıktan sonra en kısa sürede sıkım işlemi yapılmalıdır

 Isıyla temas etmesi, doğrudan güneş ışığına maruz kalması, uzun süre şişenin/tenekenin ağzının açık kalmasından ( oksidasyon ) kaçınmak lazımdır.

Sabriden Zeytinyağları tüm bu çok kritik noktalara tam anlamıyla uyarak sürekli olarak en yüksek kalitede Sızma Zeytinyağlarını üretir.

6.       Zeytinyağı Donar Mı ?

Doğal zeytinyağı 6ºC nin altında donar, bu da onun saf olduğunu gösterir.

7.       Zeytinyağının İçerisindeki Önemli Besin Maddeleri Nelerdir ?

·         Oleik Asit ( Kötü kolesterolü (LDL) azaltmaya yardımcıdır )

·         Hidrokarbon Skualen ( antioksidan ve hücre yenileyici özelliğe sahiptir )

·         E vitamini ( hücre yenileyici özelliği vardır )

·         Fenolik Bileşikler ( zararlı oksidasyon ürünlerinin oluşmasını engellerler )

 

8.       Zeytinyağı Asitliği Nedir ?

Zeytinyağının asitliği yukarıdaki maddede bahsedilen oleik asit cinsinden ölçülür. Naturel Sızma yağlar, asitliği oleik asit cinsinden %0.8 (binde 8)’e kadar olan yağlardır ve en kaliteli yağ grubudur.

Sabriden.com’daki bütün yağlar %0.8’in altında asitliğe sahiptir.

 

Sabriden Gıda

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR